Program slujbe

Va asteptam cu drag, atat la marile sarbatori, cat si la slujbele saptamanale de Acatist, Sf. Maslu, Pomenire, Sf. Liturghie, in Biserica Sfanta Ecaterina din Parohia Belu Pieptanari. Ne gasiti in str. Ostrov nr.11, sector 5, vedeti LOCALIZARE. Urmariti periodic pagina Program slujbe.

Va invitam la hramul Bisericii Sfanta Ecaterina, in str. Ostrovului nr. 11, sector 5. Anul acesta, cu prilejul sarbatorilor de hram, vom gazdui si un Sfant Maslu de Obste! Programul slujbelor va fi urmatorul:

Joi, 24 noiembrie 2022:

– ora 15:30Slujba Vecerniei Mari cu Litie (sobor de preoti, impartirea Artosului)
– ora 17:00Slujba de Sfant Maslu de Obste (Sfantul Maslu este una din cele 7 Sfinte Taine ale Ortodoxiei. Sf. Maslu de Obste este oficiat de sobor de preoti, lunar, prin rotatie, in cate o biserica din fiecare sector – vezi detalii generale aici)

Vineri, 25 noiembrie 2022:

– ora 08:00Sfanta Liturghie: hramul Bisericii ‘Sfanta Mare Mucenita Ecaterina’, ocrotitoarea intelectualilor, elevilor, studentilor si a celor numiti Ecaterina, Catalin, Catalina, Catrina etc

PROGRAM SLUJBE (saptamanal obisnuit)

* Slujbele dupa-amiezei incep la ora 17:00. Incepand cu anul 2022, biserica noastra nu mai modifica ora slubelor amiezei in functie de anotimp.
** In zilele de sarbatoare (cu cruce rosie), se savarseste dimineata Sfanta Liturghie si nu se mai tin slujbe dupa amiaza.

MIERCURI:
17:00* Acatist + Cateheza

VINERI:
17:00* – Taina Sfantului Maslu
           – Spovedanie

SAMBATA:
07:30  Utrenie
          Sfanta Liturghie
          Parastas
–––
17:00* Vecernie mare si spovedanie

DUMINICA:
08:00 Utrenie
          Sfanta Liturghie

Verificati sarbatorile religioase in Calendarul ortodox.