Sfant Maslu de Obste, gazduit de Parohia Belu Pieptanari

Joi, 24 noiembrie 2022, Biserica Sfanta Ecaterina a gazduit un Sfant Maslu de Obste. Slujba a fost oficiata de un sobor de 19 preoti din sectorul 5. Alaturi de acestia, peste 200 de credinciosi si-au manifestat unitatea credintei, in emotia unei trairi deosebite. Un crampei din chemarea colectiva adresata Mantuitorului Nostru Iisus Hristos, spre iertarea si vindecarea noastra, vedeti in imagini, mai jos.

Sfantul Maslu este una din cele 7 Sfinte Taine ale ortodoxiei. El reprezinta o slujba inchinata sanatatii, adica rugaciunii pentru vindecarea celor bolnavi. Pe langa desfasurarea sa saptamanala in fiecare biserica, se organizeaza lunar cate un Sfant Maslu de Obste cu sobor de preoti. Acesta este gazduit prin rotatie de cate o singura biserica, la nivelul fiecarui sector din Bucuresti. Biserica Sfanta Ecaterina din sectorul 5 a mai fost gazda unei astfel de ceremonii in 9 ianuarie 2020.

Daca doriti sa stiti mai mult despre Taina Sfantului Maslu, cititi aici – afla mai mult…